
Gabriella var en av de 333 medlemmarna som värvades under vecka 7 & 8 i Kalmar och Jönköping.
UNF Jönköping kom med förslaget att våra distrikt skulle ta tillfället i akt och utnyttja distriktens sportlov, då de låg olika, och samarbeta i ett ”värvarutbyte”. UNF Kalmar tycket att idén lät mycket spännande och var också sugna.
Syftet med utbytet var att UNFare som var intresserade skulle få besöka det andra distriktet och lära sig att värva och utvecklas i värvning, samt även ha skoj och träffa nya kompisar.
Vecka 7 hade Nelly, Johanna, Tina, Skrea och fältkonsulenten Samuel från Jönköping sportlov och besökte Kalmar. Första dagen bestod av introduktion, utbildning och information om veckan.
Resten av dagarna var vi ute på högstadieskolor och värvade. Efter varje besökt skola så hade vi en uppföljningsaktivitet under kvällen. Intresset var stort och många besökte kvällarnas aktivteter.
Totalt under vecka 7 i Kalmar värvades 168 stycken nya GRYMMA UNFare
Vecka 8 åkte Niklas, Simon, Marcus, Sanna och Jonathan från Kalmar till Jönköping. Konceptet var detsamma och veckan gick mycket bra. Även i Jönköping besöktes tre skolor och det bjöds in till kvällsaktiviteter.
Totalt under vecka 8 i Jönköping värvades 165 stycken nya GRYMMA UNFare
Vill du veta mer om värvarutbytet, hör av dig till oss!
Niklas Claesson blogg http://claesson.dusten.se
Samuel Somo blogg http://somo.se/blogg
Sanna Wiede blogg http://wiede.dusten.se